Příbram, Česká republika
Pon. až Pá. 10:00 -18:00

V čem chovat morčata

 Co se chovných prostorů týká, máte na výběr. Docela fajn je plastbox, protože morčata nenadělají takový binec okolo jako třeba v kleci. Klec je určitě taky dobře, zase líp větrá. My šílenci s větším počtem zvířat si pořizujeme něco jako králíkárny do bytu. Prostoru samozřejmě čím víc, tím líp. Názory na vybavení se liší. Za mě je asi optimální rozčlenit prostor tak, aby zvířata měla možnost proběhnout se a zároveň to nebyla úplně nuda. Uzavřený domeček nedoporučuju. Když úkryt, tak něco ve stylu stolečku, plošinku se čtyřma nohama. Nebo prostě jen přehoďte deku přes třetinu klece.

 Umístění ubikace je samozřejmě na vás a vašich možnostech. Morče je přirozeně plaché zvíře a možná upadnete do dojmu, že potřebuje co nejvíc klidu. Asi není úplně dobré, aby dejme tomu denně na kleci ležela kočka a děsila zvířata k smrti. Ale běžný ruch je v pořádku. Mám jednu velkou klec s více morčaty na zemi a na poměrně frekventovaném místě. Ze začátku pobytu nově přesunutého morčete když projdu, většinou nadskočí. Po nějaké době už je to spíš výjimečné. Takže klidně vystavujte v přiměřené míře morčátka běžnému domácímu  dění, zvyknou si. 

 Podestýlka se dá vyřešit různě, já tak klasicky dávám hobliny, konkrétně teď si nemůžu vynachválit značku Happy horse ve velkém balení. Můžete využít dřevěné topné peletky, v sezoně je mívají v hobbymarketech. Ovšem dejte je jen do rohů pod hobliny, nikdy ne samotné. Morčata ze samotných peletek můžou mít otlaky na tlapkách a to není sranda, protože to může skončit zápalem plic a smrtí. Různé z mého pohledu nóbl podestýlky jako je Asan a Ekotek jsou určitě vhodné. Akorát pokud máte zvířat víc, už to vyjde vcelku draho. 

 Morčata mohou mít v rohu klece plastový záchod a okolo různé koberečky. Prý se některá zvířata fakt naučí čůrat a bobkovat fakt jen do toho wc, ale s tím nemám žádné větší zkušenosti, v případě zájmu pohledejte na netu. Já mám akorát odpozorováno, že některá morčata mají sklony chodit do rohu. Ale to zjistím, až když jsou z nějakého důvodu v boxu nebo kleci sami. Jako jedna naše samička, která chvíli přebývala na samotce. Bobky měla z vetší části ve dvou rozích boxu, na opačné straně sice semtam něco, ale mnohem míň. 

 Pokud chcete morčatům dopřát co nejvíce prostoru, tak na šířku a délku v jednom patře. Morčata nejsou veverky a nepotřebují třípatrovou klec. Prostor můžete rozčlenit úkrytem, zavěsit hamaku, dát tam třeba i nějaký můstek. Ale nepřehánějte to, morčátka se ráda proběhnou v přehledném prostoru.

 Pokud se na dně klece vytvoří bílé usazeniny, nalijte na to alespoň centimetr octa a chvíli vydržte. Za pár minut to půjde kartáčkem krásně dolů. Lze použít ještě kyselinu citronovou.

 Jestliže máte možnost umístit morčátka do venkovního výběhu, určitě toho využijte. Je samozřejmě potřeba dobré zabezpečení, některé kočky jsou docela lovci. A samozřejmě by měla morčata mít možnost schovat se do stínu. To, že pocházejí z Peru vůbec neznamená, že se nemohou upéct. Ideální je přirozený stín od stromů. Samozřejmě i od domu, nějaké zdi. Ale ověřte si, že stín je po celý den minimálně ve třetině prostoru. Pokud žádný takový stín nemáte k dispozici, použijte slunečník nebo alespoň přes ohrádku přehoďte plachtu nebo jinou textílii a zajistěte proti sklouznutí.  Uzavřený domeček ve výběhu ke zchlazení úplně neposlouží, protože se od sluníčka snadno vyhřeje. Dejte pozor na jaře a na podzim, když je zem ještě nebo už studená i přes teplý vzduch. Já si prostě sáhnu. 

 Doma se dá použít na proběhnutí nějaká větší ohrádka. Dají se koupit, můžete vyrobit. My jsme jako děti probíhaly morčata v bludišti z leporel. Samozřejmě asi netoužíte po pročůraném koberci, pod výběh je možné dát například igelitovou plachtu a přes ni deku nebo plátěné prostěradlo. Nebo jednorázové nepropustné podložky, na ně už samozřejmě nic dávat nemusíte.

  • Hits: 92