Příbram, Česká republika
Pon. až Pá. 10:00 -18:00

V čem chovat morčata

 Co se chovných prostorů týká, máte na výběr. Docela fajn je plastbox, protože morčata nenadělají takový binec okolo jako třeba v kleci. Klec je určitě taky dobře, zase líp větrá. My šílenci s větším počtem zvířat si pořizujeme něco jako králíkárny do bytu. Prostoru samozřejmě čím víc, tím líp. Názory na vybavení se liší. Za mě je asi optimální rozčlenit prostor tak, aby zvířata měla možnost proběhnout se a zároveň to nebyla úplně nuda. Uzavřený domeček nedoporučuju. Když úkryt, tak něco ve stylu stolečku, plošinku se čtyřma nohama. Nebo prostě jen přehoďte deku přes třetinu klece.

 Umístění ubikace je samozřejmě na vás a vašich možnostech. Morče je přirozeně plaché zvíře a možná upadnete do dojmu, že potřebuje co nejvíc klidu. Asi není úplně dobré, aby dejme tomu denně na kleci ležela kočka a děsila zvířata k smrti. Ale běžný ruch je v pořádku. Mám jednu velkou klec s více morčaty na zemi a na poměrně frekventovaném místě. Ze začátku pobytu nově přesunutého morčete když projdu, většinou nadskočí. Po nějaké době už je to spíš výjimečné. Takže klidně vystavujte v přiměřené míře morčátka běžnému domácímu  dění, zvyknou si. 

 Podestýlka se dá vyřešit různě, já tak klasicky dávám hobliny, konkrétně teď si nemůžu vynachválit značku Happy horse ve velkém balení. Můžete využít dřevěné topné peletky, v sezoně je mívají v hobbymarketech. Ovšem dejte je jen do rohů pod hobliny, nikdy ne samotné. Morčata ze samotných peletek můžou mít otlaky na tlapkách a to není sranda, protože to může skončit zápalem plic a smrtí. Různé z mého pohledu nóbl podestýlky jako je Asan a Ekotek jsou určitě vhodné. Akorát pokud máte zvířat víc, už to vyjde vcelku draho. 

 Morčata mohou mít v rohu klece plastový záchod a okolo různé koberečky. Prý se některá zvířata fakt naučí čůrat a bobkovat fakt jen do toho wc, ale s tím nemám žádné větší zkušenosti, v případě zájmu pohledejte na netu. Já mám akorát odpozorováno, že některá morčata mají sklony chodit do rohu. Ale to zjistím, až když jsou z nějakého důvodu v boxu nebo kleci sami. Jako jedna naše samička, která chvíli přebývala na samotce. Bobky měla z vetší části ve dvou rozích boxu, na opačné straně sice semtam něco, ale mnohem míň. 

 Pokud chcete morčatům dopřát co nejvíce prostoru, tak na šířku a délku v jednom patře. Morčata nejsou veverky a nepotřebují třípatrovou klec. Prostor můžete rozčlenit úkrytem, zavěsit hamaku, dát tam třeba i nějaký můstek. Ale nepřehánějte to, morčátka se ráda proběhnou v přehledném prostoru.

 Pokud se na dně klece vytvoří bílé usazeniny, nalijte na to alespoň centimetr octa a chvíli vydržte. Za pár minut to půjde kartáčkem krásně dolů. Lze použít ještě kyselinu citronovou.

 Jestliže máte možnost umístit morčátka do venkovního výběhu, určitě toho využijte. Je samozřejmě potřeba dobré zabezpečení, některé kočky jsou docela lovci. A samozřejmě by měla morčata mít možnost schovat se do stínu. To, že pocházejí z Peru vůbec neznamená, že se nemohou upéct. Ideální je přirozený stín od stromů. Samozřejmě i od domu, nějaké zdi. Ale ověřte si, že stín je po celý den minimálně ve třetině prostoru. Pokud žádný takový stín nemáte k dispozici, použijte slunečník nebo alespoň přes ohrádku přehoďte plachtu nebo jinou textílii a zajistěte proti sklouznutí.  Uzavřený domeček ve výběhu ke zchlazení úplně neposlouží, protože se od sluníčka snadno vyhřeje. Dejte pozor na jaře a na podzim, když je zem ještě nebo už studená i přes teplý vzduch. Já si prostě sáhnu. 

 Doma se dá použít na proběhnutí nějaká větší ohrádka. Dají se koupit, můžete vyrobit. My jsme jako děti probíhaly morčata v bludišti z leporel. Samozřejmě asi netoužíte po pročůraném koberci, pod výběh je možné dát například igelitovou plachtu a přes ni deku nebo plátěné prostěradlo. Nebo jednorázové nepropustné podložky, na ně už samozřejmě nic dávat nemusíte.

  • Hits: 92

Krmení morčat

 Základ úspěchu v jakémkoliv chovu je krmení. Morčatům prospívá jednoduchý styl. Nejdůležitější součástí morčecího jídelníčku je seno. Já doplňuji seníky každé ráno i večer. Bez sena se morčata neobejdou, nedá se ničím nahradit. 

 V létě je fajn čerstvá tráva. Podotýkám, mokrá vůbec nevadí, jen se nesmí zapařit. Takže pokud přinesete trávu zvenku očůranou od psů, normálně osprchujte, nechte okapat a servírujte. Taktéž opršená je ok. Ovšem nesmíte ji nechat ležet na hromádce v teple. Ani jí ani nedávejte víc, než morčátka sežerou. Jak zůstane tráva ležet, odstraňte, opět kvůli případnému zapaření.  POkud trávu natrháte do zásoby, dejte ji v plátěné tašce do lednice. Pokud máte možnost mít morčata ve venkovním výběhu, nechte je tam, ať se pasou, jak je libo. Tam opravdu nic nehrozí. 

 Co se týká zeleniny, krmím nejvíc mrkví a bílým zelím. U nás dostávají morčata ráno cca půlku větší mrkve a večer zhruba půl většího lupenu zelí na jedno zvíře. Na zelí je potřeba zvykat od malého kousku, kvůli nadmutí, ale pro morčata je vhodné, protože obsahuje hodně vitamínu C. Ten si, stejně jako lidi, morčata vyrobit neumí a musí ho přijímat v potravě. Je možné samozřejmě krmit i jinou zeleninou. Rozhodně nikdy nedávejte brambory ani slupky z nich. Taktéž nejsou vhodné saláty a salátové okurky, některá morčata pak trpí na průjmy.

 Směsky se zrním jsou zbytečné a tučné. Tvrdé pečivo nedávejte, může dojít ke zkvašení v trávicím traktu s až smrtelnými následky.  Vhodné jsou bezobilné granule, nepřehánějte dávku. Naše morčátka dostávají tyto: https://www.zverimexaja.cz/csch-morce-vystavni-g/

 Pokud jde o pamlsky, nejsou vůbec nutné. Pokud chcete morčata potěšit a zabavit, můžete po kleci či výběhu navěsit bylinky, nebo jsou k dostání bezobilné tyčinky. Vůbec nekupujte tyčinky lepené medem, plné pšenice a barevných nesmyslů. Totéž platí pro různé podezřelé dobroty nejasného složení. To, že je něco ve tvaru mrkve, vůbec neznamená, že to má cokoliv společného s vhodnou morčecí stravou. 

 Minerální kameny jsou buďto k ničemu nebo mohou až uškodit. Takže ne, tohle morčata taky nepotřebují. 

Často se setkávám s případy, kdy morčeti přerostou stoličky a musí na operativní zkrácení. Určitě nějakou část příčin tvoří vrozeně špatně rostoucí zuby, ale většinou je důvod prostší. Člověk v dobré víře servíruje morčeti hromady různých druhů zeleniny, což zvíře samozřejmě nadšeně baští. Naplní si žaludek zeleninou a už se do něj prostě nevejde tolik sena, kolik potřebuje právě k obrušování stoliček. 

 Samozřejmě by morče mělo mít přístup k čisté vodě. Zapomeňte na misku, denně z ní budete vyklápět mokré hobliny a bobky. Optimální je závěsná napáječka. Někteří chovatelé si chválí niplové napáječky, dají se koupit na stránkách s potřebami pro králíky.

 Pokud morče sežere víc zeleniny nebo čerstvé trávy, nebude tolik pít, tak se neděste. Po červené řepě je zabarvená moč do tmavorůžova, což vypadá jako krev, ale fakt není. 

  • Hits: 147

Běžná onemocnění morčat

 Nedostatek vitamínu C způsobuje u morčat zápal pysku. Morčeti se vytvoří stroupek na rýze od čumáku k tlamičce. V takovém případě nechoďte na veterinu, veterinář vám nejspíš prodá nějaké naprosto neúčinné mazání. Stačí přidat to céčko a strup zmizí. Takže zelené papriky a/nebo to bílé zelí. Další, rychlejší varianta, rozpustit vitamín C v trošce vody a úzkou stříkačkou bez milosti morčeti opatrně nafrčet do krku. Použijte jakékoliv jiné céčko než šumivé.

 Pokud má morče v srsti malé černé čárky, jsou to všenky. Stačí koupit Arpalit, je volně prodejný. Jestliže se morče hystericky drbe do krve, dělá kotrmelce a vypadává mu srst, jedná se nejspíš o svrab. To chce veterináře a několik injekcí v ceně pár desítek korun. Vypadávání srsti, kdy se morče občas podrbe, může být plíseň. Pokud je to místo maličké, dá se situace zachránit nějakou mastičkou na plísně koupenou v lékárně. Pokud je problém rozsáhlejší, šup na veterinu. Neplést běžné línání s patologií, při plísni i svrabu zůstávají lysá místa v srsti. A neplašit s lysinkami za ušima, ty morče má mít, není to žádná nemoc. Nad zadečkem mají morčata mazovou žlázu. Někdy se stane, že zejména samci si ji nevyčistí. Napravíme uchošťourem a jakýmkoliv olejem. Očistíme, můžeme zlehka opláchnout vodou. 

 Trávicí potíže jsou nejčastěji způsobené nevhodnou stravou a mohou být pro morče fatální. Morče je býložravec a je nutné, aby mělo neustále plný trávicí trakt. Pokud je tento stav z jakéhokoliv důvodu narušen, může být smrt zvířete otázkou pár hodin. Větší množství vodnaté zeleniny jako je salátová okurka nebo většina salátů může mít za následek průjem. Pro představu, běžně dávám morčatům okurkové slupky, ale opravdu ne půlku okurky jednomu morčeti. Tvrdé pečivo zas má tendence v těle zvířete kvasit a to fakt nechcete. Základem morčecího jídelníčku je seno, mělo by být k dispozici neomezeně. Zelenina je důležitá kvůli příjmu vitamínu C, ale pozor na podávané množství. Pokud se morče nacpe zeleninou, nepřijme dostatečné množství sena a postupně dojde k přerůstání stoliček, což se dá řešit pouze operativně. Ovoce morče nepotřebuje vůbec. Pokud dojde k tomu, že má morče průjem, zácpu, nepřijímá potravu, okamžitě se vydejte na veterinu. Jestliže nejde vyhledat odborná zdravotní péče ihned, nechte v ubikaci pouze seno a vodu. Nedělejte žádné pokusy, jestli si morče, kterému je špatně, vezme alespoň salát. Můžete situaci ještě zhoršit.

U starších samců se někdy stává, že se jim nahromadí trus v análním vaku a udělá to hnusný slepenec. Morče dejte třeba do umyvadla do malého množství vlažné vody a zadeček vyčistěte. 

 Inspirována položenými dotazy musím ještě zmínit, že ty dvě divné věci v dolní části morčecího bříška jsou bradavky a mají je i samci. A ano, samci mají taky obří varlata. Někdy jsou vidět míň, někdy víc, ale to je oboje v pořádku.

 Další podrobnější rady na stránkách chovatelské stanice Anubis: https://chsanubis.cz/clanky/

  • Hits: 99